Anglická hviezda v nemeckej Bundeslige - Jadon Sancho

Autor: Martin Kips | 22.12.2018 o 22:32 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  50x

V hviezdami nabitom Manchester City sa nepresadil a vydobyl si prestup do Dortmundu. Odvtedy dostal stále len 18-ročný krídelník príležitosť v Bundeslige, Lige majstrov a dokonca aj v seniorskom tíme Anglicka. Jadon Malik Sancho.

Narodil sa 25. marca 2000 v londýnskej štvrti Camberwell. Futbalovo vyrastal v akadémii Watfordu, odkiaľ sa v 14 rokoch presťahoval na severozápad Anglicka. Hrával v mládežníckych tímoch Citizens a vo výberoch Anglicka do 16 a do 17 rokov.

Od leta v roku 2016 hrával za „osemnástku“ Manchestru City v Premier League tejto kategórie. Tím vedený trénerom Leem Carsleym (dnes asistent trénera Garryho Monka v Birmingham City) vyhral severnú divíziu, vo finálnej skupine skončil tretí len za Chelsea a Arsenalom. Sanchova futbalová kariéra mala sľubné začiatky.

Nový tréner Pep Guardiola však hľadal prvé posily do tímu najmä v zahraničí, po hráčoch z akadémie siahol len zriedka. Za celú sezónu debutovali v A-tíme len dvaja hráči, obaja krajania Guardiolu. 19-ročný pravý obranca Pablo Maffeo (dnes už hráva za VfB Stuttgart) a záložník Brahim Díaz, rovesník Sancha.

Stále len 17-ročný Sancho stratil trpezlivosť a narastala jeho chuť odísť z Anglicka. Možno sa začal báť, že nikdy vo veľkom futbale neprerazí, že ho budú len rok čo posielať na hosťovania do nižších líg. Že stratí formu a nikdy sa do nej už nedostane.

31. augusta 2017 prestúpil za takmer 8 miliónov eur do Borussie Dortmund. Vestfálsky klub má diametrálne odlišnú prestupovú filozofiu ako Manchester City, hotových hráčov kupuje zriedka. V tom čase k žlto-čiernym prestúpili aj obrancovia Ömer Toprak, Dan-Axel Zagadou, Jeremy Toljan, stredopoliar Mahmoud Dahoud, krídlo Andriy Yarmolenko a útočník Maximilian Philipp. Okrem Yarmolenka (30 mil.) a Philippa (20 mil.) stáli všetci do 12 miliónov eur.

V októbri hral s tímom Anglicka do 17 rokov na MS v Indii. Odohral všetky tri skupinové zápasy, v ktorých si pripísal 3 góly a 2 asistencie. Turnaj však nedohral, v Dortmunde ho čakali klubové povinnosti v rozbehnutej lige. Angličania aj bez Sancha vo finále porazili Španielov a stali sa majstrami sveta.

21. októbra, v čase, keď Borussia viedla nemeckú ligu, nastúpil Sancho na svoj profesionálny debut. V 86. minúte zápasu proti Eintrachtu Frankfurt vymenil na ľavom krídle Maxa Philippa. Výsledok 2:2 už nezmenil.

Už o dva týždne si zahral aj proti Bayernu. Opäť však len v závere striedal, a aj keď Dortmund v závere znížil na 1:3 po góle Marca Bartru, Sancho na hru svojho tímu nemal veľký vplyv. Svitalo však na lepšie časy a Sancho nemal dôvod byť nespokojný.

V decembri po vyše dvojmesačnej sérii bez výhry bol odvolaný tréner Peter Bosz a na jeho miesto do konca sezóny zasadol Peter Stöger. Pod Stögerom začal Sancho hrávať pravidelne, po zimnej prestávke naskočil na svoj prvý štart proti Vfl Wolfsburg.

Do konca sezóny stihol odohrať ešte deväť zápasov Bundesligy, aj keď vo februári a v marci pauzoval pre zranenie väziva v členku. Pozornosť upútal v aprílovom stretnutí proti Bayeru Leverkusen (4:0), v ktorom dal gól a na ďalšie dva prihral. Prvýkrát zažiarila hviezda Jadona Sancha, ktorý sa dokázal adaptovať na život a futbal v Nemecku.

V lete sa stal trénerom Borussie Lucien Favre, ktorý spočiatku Sancha využíval len ako žolíka z lavičky náhradníkov.

V prvom kole Nemeckého pohára vymenil na pravom krídle Christiana Pulisica a v 121. minúte pripravil víťazný gól Marcovi Reusovi. V lige proti Lipsku naskočil na záver stretnutia a z pravej strany prihral na gól opäť Reusovi. Postupne zapadal do skladačky švajčiarskeho kormidelníka, no na základ to ešte nestačilo.

Favre začal v ďalších zápasoch Sancha stavať na ľavé krídlo. Na tomto poste 18. septembra debutoval v Lige majstrov proti Clubu Brugge.

Doma proti Norimbergu hral pri debakli 7:0 len 16 minút, no stihol gól aj asistenciu. O tri dni proti Leverkusenu naskočil na pravú stranu za stavu 1:2. Prihral na góly Reusa a Paca Alcácera a Dortmund si udržal prvé miesto v Bundeslige. Sanchova ligová bilancia bola famózna: za 124 minút v šiestich zápasoch 1+6.

V októbri dal v troch stretnutiach v lige ďalšie 3 góly a asistenciu, čím si vyslúžil ocenenie hráča mesiaca nemeckej najvyššej súťaže. V Lige majstrov proti Monacu prihral na gól Jacoba Bruuna Larsena a skóroval proti Atleticu Madrid. Odmenený bol novou zmluvou, ktorá ho spája s Borussiou Dortmund do roku 2022.

Jeho forma nemohla ujsť pozornosti Garetha Southgatea, ktorý ho nominoval do výberu na októbrový asociačný termín. Proti Chorvátsku v Lige národov vystriedal 12 minút pred koncom Raheema Sterlinga. Na bezgólovej remíze nič nezmenil, no minimálne si splnil detský sen.

Nastúpil aj v priateľskom zápase proti USA, odohral celý zápas a po jeho prihrávke sa tešil z gólu Trent Alexander-Arnold. O tri dni nato nastúpil na záver odvetného zápasu s Chorvátskom, v ktorom Anglicko otočilo z 0:1 na 2:1 a postúpilo tak do play-off Ligy národov.

Zo stále len 18-ročného Jadona Sancha sa stala dôležitá súčasť Favreho Dortmundu a má všetky predpoklady na to, aby sa stal kľúčovým hráčom aj v Southgateovom Anglicku. Je nevyspytateľný na lopte, nezištný pred súperovou bránou a bleskovo rýchly. Už teraz je vzorom pre mladých hráčov, spolu s kamarátom Reissom Nelsonom či v minulej sezóne s Ademolom Lookmanom robí v Nemecku výborné meno budúcej generácii anglického futbalu. V Dortmunde či v Anglicku sa ešte majú fanúšikovia na čo tešiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok